Francuski w internecie

Nauka francuskiego może okazać się dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób, które wcześniej nie miały kontaktu z językiem. Plusem pracy we Francji jest fakt, że nauka języka za granicą daje dużo lepsze efekty. W dzisiejszych czasach wszystkie osoby, które uczą się języka mogą korzystać z wielu dobrodziejstw internetu – kursów online, filmików edukacyjnych na YouTube oraz wygodnych aplikacji mobilnych, które wybiera coraz więcej osób.

Zalet aplikacji językowych jest mnóstwo. Najważniejsze z nich to łatwa obsługa, opcja nauki przez zabawę (np. quizy i ćwiczenia w formie gier) oraz możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu i czasie na smartfonie lub tablecie. Podróż do pracy Ci się dłuży? Czekasz w kolejce? W takich sytuacjach możesz dobrze wykorzystać czas i poznać kilka nowych zwrotów i słówek!

Aplikacje językowe – co wybrać?

W tym artykule zebraliśmy kilka przykładów polecanych aplikacji mobilnych, które sprawiają, że nauka języka francuskiego jest znacznie łatwiejsza. Sprawdźcie koniecznie! Wszystkie wymienione poniżej aplikacje są darmowe – w kilku z nich dostęp do rozszerzonych funkcji jest jednak płatny.

  • Duolingo - ta aplikacja ma grono wiernych fanów na całym świecie. Jest w 100% darmowa. Nauka w Duolingo jest podzielona na małe lekcje – każda z nich nawiązuje do innej tematyki. Użytkownicy mogą uczyć się za pomocą ćwiczeń, które opierają się na tłumaczeniu zdań, ćwiczeniu wymowy przez mikrofon w smartfonie lub tablecie, a także na nauce pisowni. Jeśli zagadnienia w danej lekcji są już znane, użytkownik może przejść do kolejnego działu po krótkim teście sprawdzającym. Cała aplikacja opiera się na formie gry – rozwiązując kolejne ćwiczenia zdobywasz punkty, które mogą zagwarantować przejście do kolejnego etapu. Dodatkową atrakcją jest fakt, że w Duolingo możesz rywalizować ze swoimi znajomymi. Poza tym, aplikacja motywuje do nauki za pomocą powiadomień. Dużym plusem jest funkcja, w której na początku określamy dzienny czas, który chcemy przeznaczyć na naukę języka.

    Niestety aplikacja oferuje tylko jeden kurs dostępny po polsku – jest to język angielski. Wszystkich innych języków – w tym francuskiego – można się uczyć jedynie po angielsku. Dlatego też nauka francuskiego jest możliwa tylko przez osoby, które dobrze znają język angielski. To właściwie jedyna wada tej aplikacji.
  • Mondly - aplikacja, która oferuje naukę języka przez zabawę – zaczynając od odsłuchania prostej rozmowy między dwojgiem ludzi. Kolejnymi ćwiczeniami są: zapamiętywanie kluczowych słów, budowanie zdań i wyrażeń. Mondly posiada także nowoczesną technologię rozpoznawania głosu użytkownika – funkcja ta znacznie ułatwia naukę poprawnej wymowy.
  • Memrise - aplikacja, której głównym celem jest intensywna nauka słówek. Nauka z Memrise przypomina naukę z fiszkami – polega głównie na zapamiętywaniu poszczególnych zwrotów i wyrażeń wykorzystując przy tym mechanizm gry. W Memrise użytkownicy muszą zbierać określoną liczbę punktów, aby osiągnąć wyższy poziom. Aplikacja zapamiętuje odpowiedzi użytkownika – słowa, z którymi gracz ma problem będą pojawiały się znacznie częściej w kolejnych zadaniach. Za dobre odpowiedzi można przejść do wyższego etapu.

    Niestety, podobnie jak w przypadku Duolingo, nauka języka obcego po polsku jest możliwa tylko w przypadku angielskiego. Języka francuskiego trzeba się uczyć bazując na angielskim. Drugą wadą jest fakt, że Memrise nie jest aplikacją całkowicie darmową – dopiero po wykupieniu wersji premium można korzystać z wielu dodatkowych funkcji.
  • Busuu - to aplikacja i portal edukacyjny. Jeśli nie masz smartfona ani tabletu możesz uczyć się francuskiego także na stronie internetowej. Busuu umożliwia naukę aż 12 języków obcych. Aplikacja stawia na praktyczną naukę francuskiego – już na początku nauki możesz poznać wiele potrzebnych w codziennym życiu wyrażeń. Niestety, większość cennych funkcji jest dostępna dopiero po wykupieniu rozszerzonej wersji.
  • Fiszkoteka - aplikacja mobilna, która ułatwia naukę za pomocą tradycyjnych fiszek, których znajdziesz tu prawie cztery miliony! Korzystając z Fiszkoteki możesz opanować jedynie słownictwo – ćwiczenia gramatyczne nie są dostępne.
  • HelloTalk - bezpłatna aplikacja, która pełni również funkcję portalu społecznościowego. Dobry wybór dla osób, które znają podstawowe zwroty w języku francuskim. Aplikacja pomaga przełamać strach przed pisaniem lub mówieniem – całość przypomina duży, międzynarodowy czat, na którym można porozmawiać z ludźmi z całego świata w dowolnym języku. Po pobraniu aplikacji, użytkownik ustawia swój język ojczysty oraz poziom znajomości języka obcego, którego chce się nauczyć. HelloTalk ma wiele przydatnych funkcji, np. szybkie tłumaczenia nieznanych słów na chacie lub zapisy audio tekstowych wypowiedzi. Aplikacja wiele opcji udostępnia za darmo, jednak wersja premium dostarcza jeszcze więcej możliwości i ułatwień. Jeśli chcesz nauczyć się swobodnie mówić i zależy Ci na kontakcie z żywym językiem, HelloTalk jest dla Ciebie.
  • Google Translate - najpopularniejszy internetowy tłumacz, który obsługuje aż 90 języków. Jego zaletą jest możliwość odsłuchiwania przetłumaczonych wyrazów lub zdań w formie nagrań audio, co znacznie ułatwia naukę poprawnej wymowy. Mocną stroną aplikacji jest głównie słownictwo – słabo radzi sobie z tłumaczeniem gramatyki, dlatego warto tłumaczyć w niej pojedyncze słowa, a nie całe zdania. Pozwoli to uniknąć błędów.

Nauka przez zabawę

Rozpoczynając naukę języka francuskiego warto testować wiele nowych narzędzi i metod. Wybór aplikacji językowych jest naprawdę ogromny – warto jednak pamiętać, że wiele z nich działa tylko na wybranym systemie operacyjnym (np. Androidzie lub iOS).

Aplikacje mobilne świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie lub narzędzie wspomagające naukę francuskiego, a nawet sposób na rozrywkę i relaks! Jeśli lubisz gry i rywalizację, nie wahaj się – pobierz wybraną „apkę” i ucz się w dowolnym miejscu i czasie.